Materijalna i duhovna kultura
Gradine, brežuljci koji dominiraju u okolišu, osnovni su tip naselja Japoda. Podižu ih na humovima, povišenim, strateški odabranim lokacijama, najčešće na rubovima krških polja - Ličko, Gacko, Krbavsko polje itd. Oko svakoga gradinskog naselja, kao obrambeni sustav izgrađen je bedem od kamenog suhozida i drva - palisada. Ulaz u naselje bio je na najpristupačnijem mjestu, koje je štićeno masivnim drvenim vratima. Život se odvijao unutar bedema, na prirodnim ili izgrađenim terasama, ili na otvorenom prostoru podno gradina - podgrađu.
Piramidalne grijalice su također čest inventar ognjišta kao i okrugli podmetači, na koje se stavljalo posuđe da bi se spriječio izravan dodir s vatrom. Kraj ognjišta pronađene su kosti domaćih i divljih životinja - ovca, koza, svinja i jelen, kojima su se Japodi hranili. Svako takvo naselje podrazumijeva i širi nizinski prostor potreban za život – poljoprivredno zemljište, pašnjaci, voda, lovno područje te građevinski materijal kao što je drvo, kamen i zemlja. Većina gradinskih naselja vizualno je povezana, odnosno s najviše točke jedne gradine vidi se druga, zajedno s pripadajućim prostorom, što je važno za kontrolu prostora. Rjeđe naseljavaju pećine, a u Pounju grade sojenice.
Prvotno su izrađivane od tkanine ili kože na koje su našivana brončana kalotasta puceta na cijeloj površina kape. Poslije su izrađivana oglavlja od brončanog lima ukrašenog iskucanom ornamentikom, ili su pak rađena od spojenih sitnih brončanih karičica. Svako oglavlje je različito, kao da je rađeno po mjeri. Pojasevi su rađeni na sličan način kao i kape - na kožnu osnovu prišivena su kalotasta dugmeta, ili je pojas načinjen od tanjeg brončanog lima prišivena na kožnu osnovu. Nanogvice - ukrasi za ženske noge, sastavljene su od većeg broja brončanih kolutova koji prijanjaju jedan uz drugi te čine jedinstven nakit koji je pokrivao nogu od koljena do gležnja. Takav nakit na nogu je mogao staviti samo kovač, a svako nekoliko godina morao ga je skidati i obnavljati. Po izlizanosti kolutova vidljivo je da je nakit nošen, tj. da nije isključivo pogrebna nošnja. Potpuno isti ukras nošen je i na rukama.
Pektoralni privjesci izrađeni od pločice, kojoj zadnja strana obično završava sa stiliziranim ptičicama, a donja sa zveckavim privjescima. Od 6. st. pr. Kr. mijenjaju se oblici pojasa. široku brončanu traku sada mijenja kožna traka, na koju su prikovane četvrtaste brončane pločice kao završetci pojaseva. Pojasna ploča obično je okrugla. Rijedak nalaz su pojasne pločice iz Prozora, na kojima je urezan niz stiliziranih ratnika. Bula je obično kutijica u koju se stavljaju magične tvari za zaštitu od uroka. Ogrlica sastavljena od 10 bula iz kompolja, ili pektoralni ukras s velikom bulom na kraju iz groba 45 u Kompolju te bule kao dodatni privjesci na ukrsima čest su dodatak japodske nošnje. Privjesci u obliku kokota i kokice, delfina ili četveronožne životinje (konji?) lunulsta oblika vjerajtno imaju zaštitno-magijsku ulogu. Krilata božanstva s uzdignutim rukama također imaju magijsku ulogu. Spone ili fibule za zakopčavanje odjeće dio su svakodnevne odjeće. Od mnoštva oblika |
Jantar iz japodskih nalazišta potječe s Baltika, odakle tzv. jantarnim putovima preko cijele Europe pristiže i na obale Jadrana u Aquileu. Trgovinom se prenosi u unutrašnjost na japodski teritorij. Jantar je omiljen dio ženskih ukrasa na nošnji. Već u brončanom dobu pojavljuju se pojedinačna zrna, da bi tijekom željeznog doba od 7. do 4. stoljeća pr. Kr. postao toliko čest da se po njegovoj uporabi i prepoznaju Japodi.
Čest ukras japodske nošnje su zrna od tamnoplave ili sive staklene paste sa žutim koncentričnim krugovima. Nizali su ih u ogrlice, na lukove fibula ili stavljali na vrhove igala. Takva su zrna izrađivali u domaćim radionicama na otvorenom ognjištu pri temperaturi 650-700ºC, od smjese u kojoj prevladava kremeni pijesak s velikim dodatkom olovnog oksida. |
Foto:
Kapa načinjena od mnoštva sitnih karičica, bronca, Prozor, 7. st. pr. Kr.
Oglavlje, bronca, Kompolje, 7. st. pr. Kr.
Oglavlje, bronca, prozor, 7. st. pr. Kr.
Ukras za kosu, bronca, staklena pasta, Kompolje, 7. st. pr. Kr.
Antropomorfni privjesci, bronca, Prozor, 7. - 6. st. pr. Kr.
Jantarni privjesci u obliku ženske glave, Kompolje, 6. - 5. st. pr. Kr.
Fibula s privjescima, bronca, jantar, Kompolje, 6. - 5. st. pr. Kr.
Ogrlica, staklena pasta, Prozor, 9. - 4. st. pr. Kr.